Jei nežinot ką dovanoti – dovanokit druską!

Druska – unikalus gamtos produktas, ilgainiui įgijęs ir svarbią simbolinę prasmę. Nuo žilos senovės dalijimasis druska reiškia draugystę ir ištikimybę. Ne veltui lietuviai garbingus svečius sutinka su duona ir druska, o apie seną, gerą, tikrą draugą sako: „kartu suvalgėme ne vieną pūdą druskos“.

Romėnai druskos duodavo ragauti kiekvienam svečiui kaip draugystės ženklą. O Egipte ji buvo amuletas, apsaugantis nuo nelaimių. Druska buvo laikoma amžinybės ir nemirtingumo simboliu, nes ji negenda ir nepūva. Biblijoje druska paminėta  net 32 kartus. Krikščionybė druską sieja ir su ilgaamžiškumu. Tad dovanodami druską draugams ir artimiesiems  parodome jiems palankumą ir draugystę, linkime ilgų, laimingų metų, išvengti nelaimių bei suteikti gyvenimui skonio.

Šiandien druskų įvairovė tokia, kad sunku išsirinkti, o neretas namuose turime ne vienos, o kelių ar netgi keliolikos rūšių druskas. Tad kuo jos skiriasi viena nuo kitos ir kokia druska yra geriausia dovana?

Joduota druska – tai viena populiariausių druskų, praturtinta jodu. Joduotoje druskoje esantis lakus jodas išgaruoja, todėl vartotojams patariama pirkti joduotą druską mažomis pakuotėmis, ją dėti į baigiamą gaminti maisto patiekalą, kad kuo daugiau jodo būtų išsaugota.

Vadovaujantis Lietuvos higienos normomis, jog saugant gyventojų sveikatą nuo ligų, galinčių atsirasti dėl Lietuvos geografinėje teritorijoje esančio jodo trūkumo, mažmeninės prekybos parduotuvių maisto skyriuose parduodama tik joduota valgomoji druska, turinti 20–40 mg/kg jodo. Kitokia druska (nejoduota) turi būti parduodama pramoninių prekių, dažniausiai konservavimui skirtų reikmenų, skyriuje.

ValgėSpalvė krautuvėlė - tai, kas geriausia
Krautuvėlė

Rožinė Himalajų druska savo spalvą įgauna dėl sudėtyje esančių kalcio, magnio, vario ir geležies. Druska gaunama šachtose, nors ji yra jūrinės kilmės. Stambių kristalų druska yra atsparesnė drėgmei, ilgesnis jos galiojimo terminas.

Pilkoji druska išgaunama Bretanės provincijoje (Prancūzijoje). Pilką spalvą druskai suteikia molio priemaišos.

Jūros druska  – tai kristalinė jūros druska, ypač plačiai naudojama maisto gamyboje.

Fleur de sel „Druskos gėlė“ – brangiausia druskos rūšis, susiformuojanti jūros vandens paviršiuje. Plonas druskos sluoksnis plūduriuojantis jūros vandens paviršiuje yra rankomis surenkamas į medinius indus. Šiai druskai būdingi smulkūs kristalai, kurie labai lengvai tirpsta. Prieš pakavimą ši druska neapdirbama, tik išdžiovinama saulėje. Ši druskos rūšis labi vertinama gurmanų. Šios druskos kristalai išsiskiria salsvoku skoniu. Ja tinka gardinti mėsos patiekalus, jūros gėrybes, padažus, salotas ir sriubas.

Dribsnių pavidalo druska – dar nuo Romos laikų išgaunama natūraliai tradiciniu būdu išgarinant jūros vandenį saulės ir vėjo pagalba. Piramidės formos druskos dribsniai yra kilę iš tyriausių Viduržemio jūros vandenų, gali būti papildyti citrinų, paprikos, sepijos rašalo, česnako ir baziliko ar kitais ingredientais. Šios druskos kristalai gali būti labai skirtingo dydžio. Jų traški struktūra, skonis bei aromatas puikiai papildo žuvies, jūros gėrybių patiekalus, salotas, desertus ir kokteilius. 

Formentera skystoji – natūrali iš jūros vandens pagaminta purškiama druska, ypač populiari užsienyje viešojo maitinimo įmonėse.

Rūkyta jūros druska – tai tokia druska, kurią natūraliai rūkant ji iš lėto įgauna būdingą dūmų skonį. Kokybiška šio pavadinimo druska turi būti rūkyta natūraliai, todėl prieš pirkdami įsitikinkite, kad ji pagaminta ne su pridėtinėmis, dūmo skonį suteikiančiomis medžiagomis.

ValgėSpalvė krautuvėlė - tai, kas geriausia
Krautuvėlė

Priklausomai nuo medienos, ant kurios druska buvo gaminama, ji gali būti skirtingų skonių ir netgi skirtingų spalvų. Ji tinka visur, kur norisi savito dūmo skonio ir aromato: žuvies, mėsos patiekalams, net salotoms paskaninti. Šia druska rekomenduojama pagardinti net šokoladinius desertus, jei norima suteikti pikantiško skonio.

Na, o jei negalite išsirinkti, kuri druska Jums tinkamiausia tada geriausias pasirinkimas bus Gurmano rinkinys, kur sudėtos keturios pasaulyje geriausios druskos: 140 val rūkyta buko medyje; rankomis rinkta ir saulėje bei vėjyje džiovinta Fleur de sel „Druskos gėlė“; jūros druska su ciberžole ir citrina, bei  jūros druska su šaltmėte ir sezamu.

Kokia bebūtų dovana, visada svarbiausiai, kad ji būtų padovanota su meile ir pačiais nuoširdžiaisias linkėjimais.

O dovanodami druską linkėkite sveikatos, ilgaamžiškumo ir prieskonio gyvenime.

Kiti receptai