Vištienos troškinio „čachochbilio“ pavadinimas siejamas su kartvelišku žodžiu chochobi, reiškiančiu fazanas.
Legenda pasakoja, kad Gruzijos karalius Vachtangas I Gorgasalis su sakalais medžiojo fazanus. Karaliaus sakalas į orą pakėlė fazaną, tačiau netrukus abu paukščiai dingo. Vachtangas nujojo jų ieškodamas ir rado paukščius, įkritusius į karštąją versmę. Karalius liepė fazaną mesti į puodą ir paruošti troškinį, o netoli karštos versmės įkūrė miestą – dabartinę sostinę Tbilisį (tbili, išvertus iš gruzinų kalbos reiškia šiltas). Iki pat šių dienų juokaujama, kad seniausias Tbilisio gyventojas buvo karaliaus puode savo dienas pabaigęs fazanas.
Tbilisio istorija skaičiuojama nuo V amžiaus, tad pirmasis čachochbilis buvo suvalgytas labai labai seniai… Ilgus šimtmečius šis patiekalas kito ir bene kiekviena gruzinų šeima turi savitą receptą. Čachochbilio pagrindą visuomet sudaro paukštiena (dažniausiai naudojama vištiena), svogūnai ir pomidorai, tačiau gali būti dedama ir daugiau daržovių, naudojant įvairius prieskonius bei prieskonines žoleles.
Žinoma, toks patiekalas yra brangus, valgomas tik ypatingomis progomis, dažniau gaminamas prabangiuose restoranuose, o apsilankę vaišingų Sakartvelo gyventojų namuose tikriausiai skaniausite čachochbilį iš vištienos.
Man patiko, kad ingredientai paprasti, be papildomo pasiruošimo viską turėjau namuose, o pats receptas parašytas gerai puotai, tad teko skirti laiko viska paskaičiuoti ir padalinti.
Ingredientai
- 1kg viščiuko arba vištienos ketvirčių;
- ~0,5 kg pomidorų (galima naudoti konservuotus);
- ~250 g svogūnų;
- 2 saldžiosios paprikos
- 3 skiltelės česnako;
- Šaukštelis pomidorų pastos
- Šaukšto chmeli-suneli prieskonių mišinio;
- Aliejaus kepimui;
- Sauja prieskoninių žolelių mišinio: bazilikų, krapų, kalendros ar kt.
- Pagal skonį druskos, juodųjų pipirų, aitriųjų pipirų;
- Poros šaukštelių cukraus, jeigu pomidorai rūgštoki, skoniui subalansuoti.
*Galima naudoti ir kitas daržoves, tačiau bendras jų kiekis turėtų būti panašus į vištienos turimą kiekį.
Gaminimas:
1. Viščiuką sukapokite gan stambiais gabalais. Juos apkepinkite puode su aliejumi (jeigu viščiukas riebus, aliejaus gali ir nereikėti) 5-10 min. iki kol šiek tiek apskrus. Jeigu neturite didelio puodo, apkepinkite keptuvėje dalimis ir sudėkite į puodą.
2. Į puodą dėkite pusžiedžiais pjaustytus svogūnus ir maišydami viską pakepinkite dar 3-5 min. Jeigu netelpa į puodą ir nepatogu maišyti, svogūnus taip pat apkepinkite atskirai ir tuomet dėkite į puodą.
3. Į puodą dėkite karštu vandeniu nuplikytus ir nuluptus pomidorus, supjaustytus kubeliais.
4. Į puodą dėkite kubeliais ar juostelėmis pjaustytas paprikas ir kitokias daržoves (jeigu naudojate);
5. Sudėkite pomidorų pastą, smulkiai sukapotą česnaką (jį galima dėti pačioje pabaigoje, jeigu norite, kad česnako skonis būtų intensyvesnis), visus prieskonius, išskyrus šviežias prieskonines žoleles.
6. Uždengę troškinkite ant nedidelės ugnies iki kol išsiskirs daržovių sultys ir užvirs. Po užvirimo troškinkite apie 30 min. Jeigu vištiena kietoka arba gabalai labai dideli, troškinkite ilgiau, iki kol mėsa bus minkšta.
7. Pagal skonį pasūdykite. Jeigu per rūgštu, skonį subalansuokite įberdami porą šaukštelių cukraus. Išmaišykite.
8. Prieskonines žoleles sukapokite. Pusę jų įmaišykite į troškinį, uždengtą troškinį nukelkite nuo ugnies ir kelioms minutėms palikite (geriau palaikykite 15-20 min.)
9. Troškinį tiekite apibarstę likusiomis sukapotomis prieskoninėmis žolelėmis su gruziniška ar kita šviesia duona.
Skanaus!!!